لپه خشکپاک

یکی ازدانه های گیاهی پر طرفدار که تا حد زیادی بخاطر پروتئین و آهن قابل توجهی که دارد، جایگزین مناسبی برای گوشت هم محسوب می شود لپه خشکپاک  است . بنظر خیلی جالبه که بدونید لپه ای که در ایران مصرف آن مرسوم است از گیاه باقالاسانی که شامل دولپه است بنام نخود کفتری بدست می آید .

خواص لپه خشکپاک

مصرف این نوع حبوبات خشکپاک می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت باشد. این نوع حبوبات خشکپاک علاوه بر پروتئین حاوی نشاسته است. بنابراین مصرف آن می تواند در تامین انرژی مورد نیاز بدن موثر باشد. این حبوبات خشکپاک حاوی کلسیم است. به عبارت دیگر مصرف 100 گرم لپه خشکپاک می تواند 60 میلی گرم کلسیم بدن را تامین کند.

فیبر موجود در این حبوبات خشکپاک در کاهش کلسترول خون بسیار مفید می باشد. زیرا فیبر موجود در این حبوبات در مجاری گوارشی به ماده ای ژله مانند تبدیل شده که سبب خارج شدن صفرای حاوی کلسترول از بدن خواهد شد. ایزوفلاون موجود در این نوع حبوبات خشکپاک خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را کاهش می دهد. فیبر بالای این نوع حبوبات خشکپاک علاوه بر کاهش کلسترول خون سبب تنظیم سطح قند خون هم می شود. توصیه می شود افرادی که دیابت دارند از این نوع حبوبات خشکپاک استفاده کنند.

مصرف این حبوبات خشکپاک در بهبود سلامت قلب مفید است. مصرف این نوع حبوبات خشکپاک سبب کاهش تجمع پلاک ها در عروق خونی می شود. مصرف این نوع حبوبات خشکپاک در پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی موثر است.

انواع لپه

لپه دانه های خشک شده، پوست کنده و جدا شده حبوبات است. این نوع حبوبات مورد استفاده ایرانیان در واقع از نوعی نخود تهیه می شود. این نوع حبوبات را می توان از دانه های گیاهان دیگر از قبیل نخود فرنگی، عدس، لوبیا و باقلا بدست آورد. لپه خشکپاک ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. بنابراین مصرف این نوع حبوبات خشکپاک در درمان بسیاری از بیماری ها موثر خواهد بود.

این نوع حبوبات خشکپاک در انواع مختلفی در بازار موجود است. یک نوع از این حبوبات استرالیا می باشد. این نوع از نظر اندازه نسبت به سایر حبوبات درشت تر است. نوع تانزانی از دیگر انواع این حبوبات می باشد. این نوع حبوبات مخصوص کشور تانزانیا است. نوع ایرانی این حبوبات بسیار با کیفیت می باشد. این نوع حبوبات از لحاظ قیمت نسبت به سایر حبوبات گران تر است. زیرا کیفیت این نوع حبوبات خشکپاک بسیار بالا می باشد.

خرید عمده