غذای مقوی برای روزه دار
 • 26 فروردین 1400تاریخ انتشار:
 • آشپزخانهدسته بندی:
 • 1,848تعداد بازدیدها:
 • 0تعداد نظرات:

5 غذای مقوی برای روزه دار

معرفی غذا‌های مقوی برای افطار و سحر

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همیشگی، یافتن بهترین غذای مقوی برای روزه دار ها است. این که برای سحری خود از چه غذایی استفاده کنیم تا در طول روز احساس ضعف، خستگی، گرسنگی و تشنگی کمتری داشته باشیم؛ و یا برای افطار بهترین غذا چیست که هم منجر به معده درد نشود و هم قوت روزه‌دار را حفظ نماید، همیشه مورد جستجو و بحث در میان روزه‌داران و پزشکان تعذیه بوده است. در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل در مورد نکات مهم تغذیه در ماه رمضان صحبت کرده و در ادامه 5 غذای مقوی برای روزه دار های عزیز معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

نکات غذایی مهم در ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان، وعده‌های غذایی برای روزه دارها به دو دستۀ اصلی سحر و افطار تقسیم بندی می‌شود. انتخاب غذای مقوی برای روزه دار در این دو وعده بسیار دارای اهمیت است، چرا که تنها سیر شدن در دو وعدۀ اصلی کافی نیست و روزه دار نیاز دارد تا انرژی خود را در طول روز حفظ کند، دچار نفخ معده و مشکلات گوارشی نشود و انرژی خود را برای یک ماه نگه دارد تا بدنش آسیب نبیند. بنابراین اگر قصد دارید تا در ماه رمضان روزه بگیرید، انتخاب غذا برای افطاری و سحر، یکی از مهم‌ترین وظایف شما به عنوان روزه دار است. به صورت کلی:

سحری

جهت انتخاب غذای مقوی برای روزه دار در هنگام سحر توجه داشته باشید که:

 • از خوردن غذاهای شور، پرچرب و شیرینی خودداری کنید. این دسته از غذاها می‌توانند منجر به تشنگی بیش از اندازۀ شما در طول روز شوند و همچنین باعث ایجاد ضعف و گرسنگی سریع‌تر شوند.
 • آب خوردن زیاد در هنگام سحر، باعث نمی‌شود که در طول روز کمتر تشنه شوید. اگر می‌خواهید تشنگی کمتری را تجربه کنید باید آب مورد نیاز بدن خود را در طول شب و در فاصلۀ افطار تا سحر تامین کنید.
 • از خوردن سبزیجات و خوراکهای پر فیبر برای سحری غافل نشوید. این دسته از غذاها علاوه بر سیر نگه داشتن شما می‌توانند آب مورد نیاز بافت بدن را تامین نمایند.
 • همیشه زمان کافی برای خوردن سحری در نظر بگیرید. خورد سحری با سرعت زیاد و خوابیدن بلافاصله پس از غذا می‌تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی برای شما شود.

افطاری

پس از سحری، انتخاب غذای مقوی برای روزه دار برای وعدۀ افطار بسیار حائز اهمیت است. بنابراین برای خوردن افطاری، به این نکات توجه نمایید:

 • درست است که گرسنه و تشنه هستید، اما خوردن و آشامیدن را به آرامی شروع کنید تا دچار سوء هاضمه نشوید.
 • به هیچ عنوان در وعدۀ افطار مقدار زیادی آب ننوشید.
 • بهترین چیزی که می‌توانید به وسیلۀ آن روزۀ خود را باز کنید، مقداری آب ولرم است.
 • از خوردن همزمان افطار و وعدۀ شما خودداری کنید و حداقل دو ساعت در این بین فاصله بیاندازید.
 • افطار خود را با غذاهای سبک انجام دهید و خوردن غذاهای اصلی و سنگین را به وعدۀ شام موکول کنید.

معرفی غذای مقوی برای روزه دار

اگر به دنبال یافتن 5 غذای مقوی برای روزه دار هستید، این لیست می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد:

1. سبزیجات

اولین و مهم ترین نکته در انتخاب غذای مقوی برای روزه دار، وجود سبزیجات در آن است. سبزیجات سرشار از فیبر و انواع ویتامین‌ها هستند و علاوه بر سیر نگه داشتن فرد برای مدت طولانی‌تر می‌توانند، آب مورد نیاز بافت سلولی بدن روزه دار را تامین نمایند. بنابراین برای هر دو وعدۀ افطار و سحر، حتما به مقدار کافی سبزیجات بخورید.

غذای مقوی برای روزه دار

2. ماکارونی سبوس دار

ماکارونی سبوس دار، یک غذای مقوی برای روزه دار به عنوان شام و یا سحری است. این غذا می‌تواند فرد را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد. توجه داشته باشید که ماکارونی یک غذای اصلی است و نباید به عنوان افطاری در نظر گرفته شود.

غذای مقوی برای روزه دار

3. نان و پنیر و سبزی، بهترین غذا برای روزه دار

هم برای وعدۀ افطار و هم برای سحری، نان و پنیر یک انتخاب بسیار خوب است. به شرطی که پنیر منتخب شما کم چرب بوده و برای مکمل از گردو و یا سبزی خوردن استفاده کنید.

غذای مقوی برای روزه دار

4. شله زرد و شیر برنج دو غذای مقوی برای روزه دار

شله زرد و شیر برنج دو انتخاب بسیار خوب هستند که هم شما را سیر می‌کنند و هم قند مورد نیاز بدن را تامین می‌نمایند. البته توجه داشته باشید که شله زرد و شیر برنج برای سحری مناسب نیستند و باید آنها را برای وعدۀ افطاری در نظر گرفت.

5. مغزها، بهترین انتخاب برای روزه دار

خوردن مغزهای خام مانند پسته، بادام، فندوق، گردو و موارد مشابه می‌توانند علاوه بر رساندن مواد غذایی مناسب به بدن روزه دار، وی را برای مدت طولانی سیر نگه دارند. مغزها بهتر است در هر دو وعدۀ افطار و سحر در رژیم غذایی روزه دار قرار بگیرند. انتخاب مغز مناسب و با کیفیت که قیمت مناسبی هم داشته باشد می‌تواند کار مشکلی به نظر برسد، اما شما با مراجعه به فروشگاه اینترنتی خشکپاک می‌توانید به صورت مستقیم به انواع مغزهای خام و یا حتی شور دسترسی پیدا کرده، خرید خود را انجام دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

نظرات کاربران