apricot
  • 01 فروردین 1400تاریخ انتشار:
  • اخباردسته بندی:
  • 2,736تعداد بازدیدها:
  • 0تعداد نظرات:

برگه و قیسی چه تفاوتی باهم دارند؟

معرفی کامل برگه و قیسی و تفاوت‌های آنها

میوه های خشک، از خوراکی های محبوب و پر خاصیت ایرانی هستند که سالانه به سراسر دنیا صادر می شوند. در گذشته این خوراکی ها به طور کلی به این علت ساخته شدند تا بتوان میوه هایی که برای مدت زمان کوتاهی قابل برداشت هستند را برای مدت طولانی تری نگه داری و مصرف کرد. میوه های بسیاری هستند که می توان آن ها را به صورت خشک شده مورد استفاده قرار داد. سیب، توت فرنگی، گلابی، آلو، آلبالو، زردآلو و غیره. در میان تمامی میوه های خشک، زردآلو، آلو و آلبالو معروف ترین و محبوب ترین آن ها هستند. میوه ی خشک شده در مقایسه با میوه ی تازه، برخی خاصیت ها را بیش تر دارد و برخی دیگر را از دست خواهد داد. در این مقاله قصد داریم تا به طور اختصاصی در مورد میوه ی خشک شده ی زردآلو یا همان برگه یا قیسی صحبت کنیم. برگه و قیسی چه تفاوتی با هم دارند؟ با ما همراه باشید تا برایتان بازگو کنیم.

زردآلو یا قیسی

در پاسخ به این سوال که برگه و قیسی چه تفاوتی با هم دارند، ابتدا باید بدانیم هر کدام از این دو چه چیزهایی هستند. در میان عموم مردم، به برگه ی زردآلوی خشک شده قیسی گفته می شود. اما به طور علمی و درست، قیسی و زردآلو دو نوع متفاوت از میوه ی تابستانی زردآلو هستند که در تابستان برداشت می شوند. زردآلو کمی کوچک تر و گردتر می باشد. در حالی که شکل ظاهری قیسی کمی کشیده تر از زردآلو بوده و طمع آن به طور کلی شیرین تر و آب دارتر است. برگه در واقع همان میوه ی خشک شده ی زردآلو بوده و قیسی همان میوه ی خشک شده ی قیسی.

apricot

برگه چیست؟

همانطور که گفتیم، برگه، میوه ی خشک شده ی زردآلو است. برگه در مقایسه با قیسی، کوچک تر، خشک تر و ترش تر است. در بازار فروش گاهی به اشتباه برگه ی زردآلو و قیسی را یکی می دانند و به میوه ی خشک شده ی زردآلو قیسی می گویند. اما این درست نیست چرا که قیسی حاصل خشک شدن نوع دیگری از زردآلو است که به همین نام شهرت دارد. از برگه می توان در آجیل، برخی غذاهای به خصوص، انواع دسر و غیره استفاده کرد.

قیسی چیست؟

بر اساس آن چه پیش تر توضیح دادیم، قیسی، میوه ی خشک شده ی نوعی زردآلو به همین نام است. در مقایسه با برگه ی زردآلو، قیسی گوشتالو تر، شیرین تر و نرم تر است. گاهی به برگه ی خشک شده ی میوه ی زردآلو، قیسی گفته می شود. اما قیسی با برگه تفاوت دارد. از قیسی می توان برای پختن برخی غذاها، انواع دسر و به صورت تکی در آجیل استفاده کرد.

apricot

خواص برگه و قیسی چیست؟

قیسی و برگه با وجود تفاوت های ظاهری و مزه ای که با هم دارند، با توجه به اینکه از یک میوه درست می شوند، به طور کلی خواص مشابهی دارند. زردآلو در روند خشک شدن، برخی از خواص خود، مانند ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین C را از دست می دهد. طبیعی است که با از دست دادن آب، چنین خواصی نیز از بین بروند. اما برخی خواص دیگر مانند ترکیبات پتاسیم، آهن و غیره در روند خشک شدن تقویت خواهد شد.

آخر سر، برگه و قیسی چه تفاوتی با هم دارند؟ کدام یک را بخریم؟

برگه و قیسی چه تفاوتی با هم دارند؟ در این مقاله به طور کامل در این باره توضیح دادیم. به عنوان کلام آخر باید بگوییم که به طور کلی به میوه ی خشک شده حاصل از میوه هایی مانند هلو، آلو، زردآلو و غیره برگه گفته می شود. در حالی که قیسی فقط و فقط برگه ی نوعی زردآلو است. این که کدام یک را انتخاب کنید، کاملاً سلیقه ای است. اگر به طمع های ملس علاقه مند هستید، برگه زردآلو برای شما مناسب است و اگر به دنبال طمعی شیرین تر و بافتی گوشتالوتر هستید، قیسی برای شما مناسب تر خواهد بود. انواع برگه و قیسی را می توانید با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از طریق فروشگاه اینترنتی خشکپاک تهیه نمایید.

نظرات کاربران