ماه رمضان
 • 24 فروردین 1400تاریخ انتشار:
 • اخباردسته بندی:
 • 2,501تعداد بازدیدها:
 • 1تعداد نظرات:

5 تا از بهترین غذاها برای سحری ماه رمضان

برای سحری ماه رمضان چه غذای بخوریم

این روزها به حال و هوای ماه مبارک رمضان نزدیک می‌شویم. با نزدیک شدن رمضان، یکی از مهمترین دغدغه‌ها برای روزه دارها، انتخاب خوراک برای افطار و سحر است. رمضان یک ماه طول می‌کشد و روزه دار با انتخاب غذای مناسب برای سحری و افطاری، علاوه بر آنکه باید قوۀ بدنی خود را در طول روز حفظ کند، ملزم است تا نیروی خود را برای یک ماه روزه داری حفظ کند. سحری، به عنوان مهمترین وعدۀ غذایی برای روزه دار محسوب می‌شود. با انتخاب بهترین غذا برای سحری ماه رمضان می‌توانید تا انرژی خود را در طول روز حفظ کنید، کمتر تشنه شده و احساس ضعف کنید و علاوه بر این، از ایجاد ضعف عضلانی و خستگی در روزهای پایانی ماه رمضان جلوگیری کنید. اما بهترین غذا برای سحری ماه رمضان چیست؟ پیش از آنکه به معرفی بهتری غذاها بپردازیم، اجازه دهید تا با هم بایدها و نبایدهای خوردن سحری را بررسی کنیم.

بایدها و نبایدهای خوردن سحری

خوردن سحری اصول مخصوص به خود را دارد. پیش از آنکه بهترین غذا برای سحری ماه رمضان را پیدا کنید، باید به اصول آن پایبند باشید. درست سحری خوردن خیلی مهمتر از آن است که چه چیزی را برای خوردن انتخاب می‌کنید. برای خوردن سحری:

 1. حداقل یک ساعت و نیم پیش از اذان صبح از خواب بیدار شوید تا زمان کافی برای صرف غذا داشته باشید.
 2. بلافاصله پس از خوردن سحری نخوابید! این مسئله می‌تواند منجر به بروز سوء هاضمه و مشکلات گوارشی مانند رفلاکس معده شود.
 3. از خورد آب زیاد و چای سیاه پررنگ برای سحری خودداری کنید. این کار علاوه بر ایجاد نفخ معده در طول روز، شما را تشنه‌تر خواهد کرد.
 4. بهتر است آب مورد نیاز بدن خود را در حد فاصل افطار تا سحر و به مرور زمان بیاشامید.
 5. از خوردن غذاهای پرچرب، شور، سرخ کردنی و مانند این‌ها برای سحری جداً خودداری کنید.
 6. بهترین گزینه‌ها برای سحری، غذاهای ساده، پرفیبر و پر انرژی هستند.
 7. سحری را آرام آرام میل کنید.

معرفی بهترین غذا برای سحری ماه رمضان

حال که اندکی با اصول خوردن سحری آشنا شدیم، به معرفی بهترین غذا برای سحری ماه رمضان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1. ماکارونی

یکی از بهترین غذاها برای سحری ماه رمضان، ماکارونی است. ماکارونی به عنوان یک غذای اصلی و پر از خاصیت است که می‌تواند برای مدت طولانی شما را سیر نگه دارد. فقط توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید برای سحری خود و خانواده ماکارونی بپزید:

 • به هیچ عنوان ماکارونی خود را چرب و شور درست نکنید!
 • درست کردن ماکارونی به روش اسپاگتی و بدون نیاز به دم کشیدن می‌تواند درصد چرب بودن آن را کمتر نماید.
 • برای تامین هرچه بیشتر پروتئین مورد نیاز بدن خود، حتما در ماکارونی از قارچ استفاده کنید.

2. خرما

خرما یک خوراکی شیرین است که می‌تواند قند مورد نیاز خون را تامین کرده و انرژی شما را در سطح بالا نگه دارد. علاوه بر وعدۀ غذایی اصلی در سحری، حتماً خرما را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال خوردن دو خرما و یک لیوان شیر کم چرب یک غذای مکمل خوب برای سحری ماه رمضان است.همچنین میتوانید برای خرید خرما به سایت ما مراجعه کنید.

خرما

3. میوه‌های پالپ دار مانند هندوانه

خوردن 8 تا 12 لیوان آب در طول شب و در حد فاصل افطار تا سحر جزو الزامات روزه داری در ماه رمضان است. اما این به تنهایی نمی‌تواند از تشنه شدن و ایجاد احساس ضعف و خستگی شما آن هم در فصل گرما بکاهد. شما نیاز دارید تا آب مورد نیاز بدن خود را با کمک میوه‌های پالپ دار مانند هندوانه نیز تامین کنید. هندوانه، طالبی، هلو و غیره، از بهترین غذاها برای سحری ماه رمضان هستند.

4. شربت آبلیمو یا خاکشیر برای رفع تشنگی

گرما و تشنگی در فصول گرم سال یک معضل همیشگی است. دهیدراته شدن بدن شما می‌تواند آسیبهای جدی به مغزتان وارد کند. بنابراین علاوه بر تمامی مواردی که در بالا اشاره کردیم، باید برای جلوگیری از تشنگی و دهیدارته شدن بدنتان در طول روز، شربت آبلیمو کم شکر و یا شربت هایی مانند خاکشیر، تخم شربتی و غیره را به وعدۀ سحری خود اضافه کنید. خوردن این نوشیدنی ها از انتخاب بهترین غذا برای سحری ماه رمضان، به مراتب دارای اهمیت بسیار بیشتری است.

شربت آبلیمو

5. نان و پنیر و سبزی یا گردو

هرچه غذا ساده‌تر باشد، گزینۀ بهتری به عنوان بهترین غذا برای سحری ماه رمضان است. نان و پنیر و سبزی و یا نان و پنیر و گردو که شامل مغزهای دیگر مثل پسته و بادام باشد می‌تواند بهترین گزینه باشد. به شرط آنکه یک پنیر کم چرب انتخاب کنید. برای خرید مغزهایی مانند گردو و بادام نیز، بهتر است مغزهای خام انتخاب کنید. چرا که علاوه بر تامین انرژی شما می‌تواند از تشنه شدن شما در طول روز جلوگیری خواهد کرد. فروشگاه اینترنتی خشکپاک، یک انتخاب مطمئن و خوب برای یافتن خوراکهای پر انرژی و مغذی برای سحری ماه رمضان است.

نظرات کاربران

مطهره‌خیابانی
2 مرداد 1400

سلام.ماکارونی غذای غلیظ قارچ ثقیل الهضم‌اصلابر ای ماه مبارک توصیه نمی‌شود.هندوانه‌مدروباعث‌دفع‌اب‌بدن‌برای‌سحرممناسب‌نیست.خودن‌شیرینی‌هامثل‌خرمادرسحرباعث‌دفع‌هضم‌سریع‌وگرسنگی‌زودرس‌است.خوردن‌میوه‌درسحرباعث‌تداخل‌هضم‌غذا‌درسحری‌است.خوردن‌پنیروبادام‌مضراست.کمی‌مطالعه‌قبل‌ازتوصیه‌مفیداست.