Raisins
  • 03 فروردین 1400تاریخ انتشار:
  • اخباردسته بندی:
  • 2,661تعداد بازدیدها:
  • 0تعداد نظرات:

فرق مویز و کشمش و همه چیز درباره آن

معرفی مویز و کشکمش و فرق‌های آن‌ها

انواع کشمش، از خشکبار محبوب، رایج و پر خاصیت در میان ایرانیان است. کشمش و مویز هر دو از فرآورده های انگور هستند که به روش های مختلفی خشک شده و به فروش می رسند. این دو ماده ی شیرین و خوشمزه، به توصیه ی پزشکان بسیاری باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شوند. پس بهتر است اطلاعات کاملی در مورد هر دوی آن ها کسب کنیم. فرق مویز و کشمش چیست؟ این دو چه خاصیت هایی دارند؟ کشمش بهتر است یا مویز؟ چطور می توان کشمش و مویز مرغوب را از انواع نامرغوب تشخیص داد؟ با ما همراه باشید تا در این زمینه به طور کامل توضیح دهیم.

فرق مویز و کشمش در چیست؟

همانطور که گفتیم، کشمش انواع مختلفی دارد. کشمش پلویی، کشمش سبز و کشمش مویز از رایج ترین انواع کشمش هستند که تهیه شده و در بازار به فروش می رسند. فرق مویز و کشمش در نوع انگوری است که کشمش از آن تهیه می شود. همانطور که گفتیم، همه ی انواع کشمش از انگور تهیه می شوند اما نوع انگوری که مویز از آن ساخته می شود با نوع انگوری که کشمش از آن ساخته می شود متفاوت است.

برای تولید مویز معمولاً از انگورهای بزرگ تر یا اصطلاحاً شاهانه استفاده می کنند. انگورهای مورد استفاده برای مویز سیاه هستند و به همین علت است که رنگ مویز تیره تر از انواع کشمش بوده و بافت گوشتی تری دارد. انگور مورد استفاده در ساخت مویز معمولاً دانه دار است. اما هرچه میزان دانه ی مویز کم تر بوده و بافت گوشتی آن بیشتر باشد، نشان می دهد که آن مویز مرغوب تر است.

این در حالی است که کشمش از انواع مختلف دیگر انگور ساخته می شود. به عنوان مثال، کشمش سبز یا کشمش سلطانی از انگور سبز تهیه می شوند. دانه ندارند، ریزتر هستند و میزان شیرینی آن ها مطلوب تر است. انواع کشمش پلویی نیز از انگورهای قرمز و سیاه رنگ بدون دانه تهیه می شوند و برای تهیه ی انواع غذاها مانند عدس پلو با کشمش مورد استفاده قرار می گیرند.

Raisins

کشمش بهتر است یا مویز؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، به توصیه ی پزشکان بسیاری، انگور باید در رژیم غذایی روزانه جای بگیرد. خواص این میوه خشک به قدری شگفت انگیز است که پس از مدت زمان کوتاهی از مصرف مداوم می تواند تاثیر شگرفی در سلامتی فرد ایجاد کند. کشمش برای افراد دیباتی یک خشکبار ضروری است. برای کسانی که رژیم می گیرند که نیاز ملزم و برای همه ی دانش آموزان و دانش جویان یک ضرورت محسوب می شود. به طور کلی، خواص کشمش و مویز یکسان است اما در برسی فرق مویز و کشمش و خواص آن ها باید گفت مویز خواص قوی تری داشته و می تواند تاثیر بیشتری بر سلامت فرد بگذارد.

مویز می تواند در تقویت حافظه و درمان آلزایمر موثر باشد. کشمش و مویز هر دو منبع غنی از پتاسیم و آهن هستند و مصرف روزانه ی آن ها می تواند تا 30 درصد از آهن مورد نیاز بدن را تامین کند. کشمش و مویز هر دو سرشار از آنتی اکسیدان هستند و می توانند اثرات مخرب رادیکال های آزاد که یکی از آن ها پیشرفت سلول های سرطانی است را خنثی کنند. مویز می تواند در تقویت قوی جنسی نیز موثر واقع شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم کشمش و مویز را به رژیم غذایی روزانه ی خود اضافه کنید.

Raisins

راه های تشخیص کشمش و مویز مرغوب

به سادگی می توان متوجه شد که چه کشمش و مویزی مرغوب بوده و کدام یک از درجه کیفیت پایینی برخوردار است. کشمش و مویز با کیفیت فاقد هرگونه گرد و خاک، سنگ و غیره است. هرچه دانه های داخل مویز کم تر بوده و میزان گوشت آن بیشتر باشد به این معنی است که آن کشمش یا مویز بهتر است. در بررسی فرق مویز و کشمش، متوجه شدیم خاصیت مویز بسیار بیشتر از کشمش است اما این واقعیت که کشمش با کیفیت و اعلا به مراتب بهتر از یک مویز کم کیفیت و نامرغوب است. برای آن که کشمش و مویز با کیفیت تهیه کنید، باید به فروشنده های معتبر خشکبار مراجعه کنید. خشکپاک، یکی از تولید کنندگان برتر و مطرح خشکبار در ایران است که با رعایت کامل اصول بهداشتی اولیه اقدام به تولید و توزیع انواع کشمش و دیگر خشکبار می نماید. برای تهیه ی انواع کشمش می توانید به فروشگاه اینترنتی خشکپاک مراجعه نمایید.

نظرات کاربران