خشکبار چیست؟همه چبز درباره خشکبار
  • 11 آذر 1399تاریخ انتشار:
  • اخباردسته بندی:
  • 2,484تعداد بازدیدها:
  • 0تعداد نظرات:

خشکبار چیست؟همه چبز درباره خشکبار

تعریف خشکبار

در طول روز بارها می‌شنویم که باید به دلایل مختلفی از خشکبار استفاده کنیم. اما خشکبار چیست؟ به چه خوراکی‌هایی خشکبار گفته می‌شود؟ آیا دانه‌های مغز و حبوبات خشکبار هستند؟ بله خشکبار همان مغزیجات، حبوبات، دانه‌های میوه و میوه‌های خشک شده است.

طریقه نگهداری

از روش‌های قدیمی نگهداری مغزیجات و میوه‌ها، استفاده از روش خشک کردن است. از قدیم تا به امروز انسان برای نگهداری بیشتر از برخی مواد غذایی با استفاده از نور خورشید آن‌ها را خشک می‌کرده است. اما امروزه با پیدایش دستگاه‌های صنعتی و خانگی، خشک کردن خشکبار راحت‌تر انجام می‌شود.

از نظر گیاهشناسی آجیل ترکیبی از دانه‌ها و میوه‌های خشک است که درون پوسته‌های سخت خارجی جای گرفته‌اند. آجیل یا خشکبار حاوی انرژی زیادی است و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را برای بدن تامین می‌نماید.

 برای نگهداری طولانی مدت از این میوه‌ها و مغزیجات رطوبت آن‌ها گرفته شده تا بتوان راحت‌تر و طولانی‌تر از آن‌ها نگهداری کرد.

نگهداری از خشکبار

 

همه چیز را درباره خشکبار بدانیم

اگرچه میوه‌ها، دانه‌ها و مغزیجات انرژی و چربی زیادی دارند، اما خوردن آن موجب افزایش وزن نمی‌شود. بر اساس برخی مطالعات مشخص شده که مصرف این خوراکی‌ها با کاهش وزن بدن ارتباط دارد. اما علت کاهش وزن با مصرف خشکبار چیست؟

 این مواد خوراکی حاوی فیبر زیادی بوده و مصرف آن باعث می‌شود که فرد برای مدتی احساس سیری کند. از همین رو در بسیاری از رژیم‌های کاهش وزن توصیه می‌گردد که برای کاهش چربی در شکم و بدن از دانه‌های خشکبار استفاده نمایید.

همه چیز را درباره خشکبار بدانیم

 

مزایای خشکبار چیست؟

پروتئین زیاد موجود در دانه‌های آجیل آن‌ها را به یک جایگزین سالم برای منابع پروتئینی حیوانی تبدیل کرده است.

چربی‌های سالم موجود در آجیل با چربی‌های اشباع موجود در بسیاری از منابع پروتئین حیوانی قابل مقایسه است. از همین رو استفاده از خشکبار در میان گیاهخواران و سایر افرادی که به دنبال تغذیه سالم هستند مورد توجه قرار گرفته است.

روش‌های استفاده از خشکبار

اما این همه چیز درباره دانه‌های خشکبار نیست. شما می‌توانید دانه‌های خشکبار را پودر کرده و آن‌ها را بر روی سطح مواد خوراکی پخش کنید.

برخی از مغزها مانند بادام می‌تواند جایگزینی برای محصولات لبنی از جمله شیر باشد. برای این منظور آب را با بادام پوست کنده شده مخلوط و سپس آن را صاف کنید تا ذرات جامد از آن جدا شود. مایع حاصل را می‌توانید به جای شیر و به صورت ساده یا طعم دار مصرف نمایید.

خشکبار با پوست یا بدون پوست؟

اما حال باید ببینیم شرایط خرید خشکبار چیست؟خشکبار را می‌توان به صورت خام، با پوست و یا بدون پوست خریداری کرد. در حالت کامل و با پوست یک خوراکی محبوب در ماه‌های زمستان و فصل تعطیلات است.

خشکبار با پوست یا بدون پوست

 

مزیت استفاده از خشکبار با پوست چیست؟

دانستن همه چیز درباره خشکبار به شما کمک می‌کند که راحت‌تر از این خوراکی نگهداری کنید. اما مزیت مصرف با پوست مغزیجات و خشکبار چیست؟ استفاده از مغزیجات کامل به همراه پوست موجب می‌شود که نگهداری از آن‌ها در دمای اتاق و یا در یخچال راحت‌تر باشد.

 صرف نظر از دمای نگهداری، مغزها باید از رطوبت و گرما به دور باشند. روغن مغزهای طبیعی به راحتی از بین می‌رود. اگر یکی از مغزیجات طعم تلخ و بدی به خود گرفت باید کنار گذاشته شود.

خشکبار با پوست

 

مصرف خشکبار بدون پوست

خشکبار بدون پوست را می‌توان به صورت خام یا بو داده خریداری نمود‌. در حالت بو داده طعم عطر بیشتری دارند و بعضا ادویه‌های دیگری نظیر نمک یا چاشنی به آن‌ها اضافه می‌گردد.

دانه‌های مغزیجات را با روغن یا به صورت خشک بو می‌دهند. پس از خرید خشکبار توجه داشته باشید که دانه‌های با پوست را باید به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. برای نگهداری طولانی مدت از انواع خشکبار می‌توانید آن‌ها را منجمد کنید.

انواع خشکبار به صورت کره یا پوره ساخته می‌شوند. مهمترین آن‌ها بادام زمینی، بادام هندی و بادام است. حال بررسی می‌کنیم که فواید خشکبار چیست؟

خشکبار بدون پوست

 

فواید خشکبار برای سلامتی چیست؟

به طور کلی خشکبار منابع خوبی از چربی، فیبر و پروتئین هستند. بیشتر چربی موجود در دانه‌ها و مغزها چربی‌های اشباع نشده امگا۳ و امگا۶ هستند. با این حال مقداری چربی اشباع نیز در آن‌ها وجود دارد. از طرفی مقداری ویتامین و مواد معدنی از جمله منیزیم و ویتامین E در آن‌ها وجود دارد.

طی مطالعاتی که بر روی مزایای خشکبار بر سلامتی انجام شده به نتایج زیر دست یافته‌اند.

نتایج تحقیقات خشکبار

نتایج ۳۳ تحقیق نشان داد رژیم غذایی غنی شده از این دسته خوراکی‌ها در افزایش وزن تاثیری ندارد.

از طرفی نتایج نشان داد که افرادی که از این مواد مغذی استفاده می‌کنند عمر طولانی‌تری نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند دارند. این می‌تواند ناشی از جلوگیری آن‌ها از ابتلا به بیماری‌های مزمن باشد.

به طور مثال مغزها می‌توانند عوامل خطر سندروم متابولیک مانند فشار خون بالا و سطح کلسترول را کاهش دهند.

نقش خشکبار در رژیم غذایی

در نهایت باید گفت که استفاده از خشکبار در رژیم غذایی نقش موثر و مهمی در سلامت بدن دارد. این ماده مغذی می‌تواند جایگزین بسیاری از خوراکی‌ها و تنقلات ناسالم شده و در رژیم غذایی روزانه افراد مختلف از جمله کودکان قرار بگیرد.

برای خرید انواع خشکبار با نازلترین قیمت و بهترین کیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی خشکپاک سفارش خود را ثبت نمایید. با سفارش آنلاین ضمن بهره‌مندی از تخفیفات خشکپاک به راحتی سفارش خود را ثبت و دریافت نمایید.

نظرات کاربران