بهترین غذا‌ها برای افطار
  • 27 فروردین 1400تاریخ انتشار:
  • آشپزخانهدسته بندی:
  • 1,313تعداد بازدیدها:
  • 0تعداد نظرات:

افطار چی درست کنم | لیست غذاهای مناسب افطار ماه رمضان

بهترین غذا‌ها برای افطار

افطار چی درست کنم؟ این سوالیه که از چند روز دیگه احتمالاً هر روز از خودتون می‌پرسید. اینکه برای افطار چی درست کنم که هم مقوی باشه و هم اونقدری سنگین نباشه تا برای خانواده مشکلات گوارشی درست کنه؟ اصلا روش صحیح خوردن افطار چطوریه؟ حالا که توی نیمۀ اول سال هستیم و دیر افطار میشه، افطار و شام رو یکی درست کنم؟ افطار یک وعدۀ غذایی خیلی مهم برای روزه دارها است. شما بعد از ساعت ها گرسنگی و تشنگی نمی‌توانید هر غذایی را آن هم در حجم بالا میل کنید. چرا که می‌تواند مشکلات عدیدۀ گوارشی برایتان ایجاد کرده و منجر به سوء هاضمه شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا کمی بیشتر در مورد خوراکهای مناسب افطار با هم صحبت کنیم.

افطار و شام از هم جدا هستند

یکی از مسائلی که باید در نظر داشته باشید، جدا کردن وعدۀ افطار از شام است. افطار باید ساده و سبک برگزار شود و شام به صورت یک وعدۀ غذایی کامل در نظر گرفته شود. با خوردن شام و افطار به صورت همزمان به طور قطع معدۀ شما دچار سوء هاضمه خواهد شد. علاوه بر مشکلات گوارشی احتمالی که در طول ماه رمضان، احتمال گرسنه شدن شما در طول روز بیشتر شده و در نتیجه در طولانی مدت دچار ضعف بدنی خواهید شد. بنابراین، حتماً در نظر داشته باشید که با وجود آن که ساعت اذان مغرب در نیمۀ اول سال دیرتر است باید بین وعده‌های شام و افطار حداقل 2 ساعت زمان بگذرد.

افطار چی درست کنم؟

حال به سوال اول خود می‌رسیم: افطار چی درست کنم؟ برای انتخاب خوراک مناسب برای افطار به چند نکتۀ اساسی توجه کنید:

  1. اول اینکه غذای منتخب شما برای افطار باید سبک باشد. چرا که بعد از ساعتها گرسنگی قرار است غذا وارد معدۀ شما شود. غذای سنگین، پرچرب، سرخ کردنی و مانند این می‌تواند منجر به معده درد شما شود.
  2. از خوردن آب زیاد در زمان افطار خودداری کنید. شما باید آب مورد نیاز بدنتان را در طول افطار تا سحر با فواصل مشخص و به آرامی مصرف کنید.
  3. همانطور که قبل‌تر هم گفتیم، به هیچ عنوان افطار و شام را یکی نکرده و حداقل 2 ساعت بین هر دو وعده فاصله بگذارید.

و حالا می‌رسیم به معرفی چند راه حل ساده برای سوال افطار چی درست کنم شما:

1. نان و پنیر

نان و پنیر همیشه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افطار کردن است. نان تازه، پنیر کم چرب در ترکیب با سبزی یا گردو می‌تواند یک گزینۀ مقوی، انرژی‌زا، سبک و خوب برای افطار باشد. اما توجه داشته باشید که حتی اگر وعدۀ غذایی منتخب شما به عنوان افطار ساده هم باشد نباید در خوردن آن افراط کنید. بهتر است با کمی نان و پنیر آغاز کرده و وعدۀ اصلی را به زمان شام موکول کنید.

نان و پنیر

2. شله زرد، شیر برنج

یکی دیگر از انتخابهای خوب برای افطار، خوراکهای سنتی مانند شله زرد یا شیر برنج هستند. این دو خوراکی خوشمزه به دلیل داشتن برنج و مواد مغذی دیگری مانند شیر یا زعفران می‌توانند فرد را به طور کامل سیر کرده و مواد غذایی مورد نیاز وی را نیز تامین نمایند. بنابراین اگر از خود می‌پرسید افطار چی درست کنم؟ پیشنهاد می‌کنیم همین حالا دست به کار شده و یکی از این دو خوراک خوشمزه را به سفرۀ افطار خود اضافه کنید.

3. سوپ و آش کم بنشن

همانطور که قبلتر گفتیم، افطار باید سبک باشد. سوپ و یا انواع آش کم حبوبات مانند آش جو، آش میوه و غیره می‌توانند گزینۀ مناسبی برای انتخاب افطار باشند. فقط توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید آش بپزید، حتماً حبوبات با کیفیت خرده و آنها را از شب قبل خیس کنید.

4. خرما به جای زولبیا و بامیه

یکی از خوراکی‌های محبوب در ماه رمضان زولبیا و بامیه هستند. به خاطر افت فشار در روزه داران، تمایل به خوردن شیرینی جات بسیار بیشتر از زمانهای معمول دیگر می‌شود. اما پیشنهاد می‌کنیم به جای خوردن زولبیا و بامیه که تنها برای مدت زمان کوتاهی قند خون شما را بالا برده و در طولانی مدت منجر به گرسنه‌تر شدنتان خواهند شد، برای افطار از خرما استفاده کنید. خرما یک بمب انرژی‌زا است که می‌تواند قند خون شما را تنظیم کرده و انرژیتان را در سطح بالا نگه دارد.برای خرید خرما درجه یک میتوانید از سایت ما دیدن کنید.

خرما

5. حلیم

حلیم، یک خوراک خوب، پرخاصیت و خوشمزه برای وعدۀ افطار است. در پخت حلیم از گندم و بوقلمون استفاده می‌شود که هر دو علاوه بر آنکه گرسنگی را از بین می‌برند برای تامین انرژی، پروتئین و دیگر ترکیبات مورد نیاز بدن شما بسیار مفید هستند. بنابراین اگر نمی‌دانید برای افطار چی درست کنید، به شما حلیم را پیشنهاد میکنیم.

همۀ آنچه در بالا گفتیم تنها در صورتی می‌تواند صحت داشته باشد که از مواد اولیۀ درجه یک برای درست کردنشان استفاده کنید. به عنوان مثال حبوباتی که در آش استفاده می‌کنید بهتر است کیفیت بالایی داشته و اصطلاحاً خوش پخت باشند. علاوه بر تمامی آنچه پیشنهاد دادیم، خوردن مغزهایی مانند پسته، بادام، فندق و غیره در طول ماه رمضان می‌تواند انرژی مورد نیاز شما را تامین نماید. برای خرید خشکبار و حبوبات درجه یک، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی خشکپاک مراجعه نمایید.

نظرات کاربران